علمی و تغذیه

عنوان علمی

بالا رفتن سن و افزايش وزن


بهترين و منطقي ترين روش اين است که ابتدا طبع و مزاج خود و پس از آن غذاي مصرفي روز مره و مناسب خويش را بشناسيم تا دچار بيماري و کسالت نشويم.


در حالت طبيعي، اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمي بايد به حالت تعادل باشد تا زندگي و ادامه ي حيات او مقدرر باشد. با مطالعه اخلاط اربعه به طور جداگانه، وظيفه ي هر يک مشخص خواهد شد:


نشانه هاي غلبه ي صفرا


نشانه هاي غلبه ي صفرا عبارت است از:


تشنگي و سوزش جگر، زبري پوست صورت، زردي چشم، کدورت ادرار، عصبي شدن، ناراحتي معده، تلخي دهان، کم اشتهايي، حالت تهوّع، سردرد و درد شقيقه، سياهي رفتن چشم، سرگيجه، خشکي پوست، ترک خوردن پوست دست و پا، گرمي بدن يا داشتن تب، جوشش فم المعده، ديدن خواب هاي هولناک، مانند جنگ و ستيز، پوسته پوسته شدن پوست سر (شوره ي سر) نمايان شدن لکه هاي سفيد يا قهوه اي در صورت و يا ديگر اعضاي بدن، ريزش مو، ابتلا به بيماري آلو پسي(ريزش موضعي مو)، علاقه به نوشيدن آب يخ و خوردن يخ، يبوست مزاج، بهانه جويي و تند خويي. اين گونه افراد را صفراوي مزاج گويند.
همه يا اکثر نشانه هاي ياد شده در بيشتر افراد صفراوي مزاج ديده مي شود؛ البته ميزان بروز اين نشانه ها به مقدار غلبه ي صفرا بستگي دارد.


نشانه هاي غليه ي خون


اگر در بدن فردي خون غلبه نمايد و خون کثيف شود و يا بهتر بگوييم سوخته شود علامت آن سنگيني سر، خميازه کشيدن، چرت زدن، کندي حواس، شيرين شدن دهان، لزج بودن آب دهان، سرخي رنگ بدن، قرمزي زبان، خارش بدن، بروز دمل و جوش هاي ريز در بدن به خصوص در پيشاني و پشت سر ودر قسمت کتف و شانه ها و گاه خون آمدن از بين دندان ها و در نهايت، کسالت و خمودگي مداوم است.


افرادي که خون در آنان غلبه مي کند دموي مزاج مي گويند. مهمترين علت غلبه ي خون، پرخوري و زياده روي در مصرف انواع غذاهاي سرخ شده و تند و تيز است. افراد دموي مزاج اغلب از آرامش نسبي برخوردار نيستند.


نشانه هاي غلبه ي بلغم


نشانه هاي غلبه ي بلغم: سفيدي، نرمي و سردي پوست بدن (مانند مردم اروپا)، ديرهضم شدن غذا، آروغ ترش زدن، ميل بسيار به خواب داشتن، جاري شدن آب از دهان، رقيق بودن آب بيني، کم حواسي، زيادي بول، دفع بول با فشار زيادو حجم بسيار، سستي و بي حالي، بي حس بودن بدن، سفيد شدن موي سر و ريزش آن قبل از موعد پيري، درد معده و درد پشت، گرفتگي ماهيچه هاي پشت، کمر درد، گردن درد، پادرد، نقرس، فلجي، لک و پيس، لقوه(کج شدن دهان و صورت)، رعشه (پارکينوس)، ضعف مثانه، ترش شدن دهان، به وجود آمدن لک سفيد در چشم، ضعف بينايي، تنگي نفس، طپش قلب (به خصوص هنگام بيدار شده از خواب) توليد کرم هاي کدو يا کرمک در انتهاي روده ي بزرگ، اين گونه افراد را بلغمي مزاج مي گويند.


غلبه ي اين خلط فوق العاده خطرناک است و انسان را دچار بيماري صعب العلاجي مي کند.


از اين رو لازم است هر چه سريع تر در به تعادل در آوردن اين خلط کوشيد. از جمله بيماري هايي مانند: آرتريد، روماتوئيد، بيماري خطرناك ام اس (ms)، بيماري لا علاج لک و پيس و يا برص و برخي ديگر از بيماريهاي صعب العلاجي که امروزه از نظر علم پزشکي، علت آن مشخص نيست و آن ها را (اتوايميون) مي نامند.


نشانه هاي غلبه ي سودا


نشانه هاي غلبه ي سودا که ناشي از رسوبات خون و مرکز آن طحال است؛ عبارتند از:


خستگي و کوفتگي بدن، لاغري، پژمردگي روح و جسم، بي نشاطي و افسردگي، يبوست مزاج، خود خوري، احساس سوزش در هنگام دفع بول، تيره رنگ بودن ادرارو مدفوع و قي، سياه و قيري شکل بودن مدفوع، شور بودن دهان، بوي بد دهان، تاريکي چشم، تيرگي رنگ صورت، شب کوري، سوزش معده، فکر بسيار، ديدن خواب هاي آشفته(کابوس) اخلاق تند و زشت، دلتنگي و بي قراري، به وجود آمدن لکه هاي سياه در بدن، جزام، بيماريهاي پوستي (سودا)، زخم شدن پوست به سبب خارش زياد، قولنج شدن روده (بيماري کوليت)، نسيان و فراموشي يا آلزايمر، حرص زياد.


افراد سوداوي مزاج، اکثرا دچار بيماريهاي روحي و رواني مي شوند و معمولا تا آخر عمر از داروهاي روان گردان استفاده مي کنند.


تشخيص مزاج، شخص غذا درمان و يا طبيب را در شناخت نوع بيماري و درمان كمك مي نمايد. درمان بيماري بااين روش بسيار ساده است.


درمان با اين روش، به حالت در آوردن اخلاط اربعه است. تعادل اخلاط اربعه در بدن هر شخصي مساوي است با سلامتي و عدم تعادل آن ها برابر است با كسالت و بيماري.


اگر بدن آدمي را دقيقا مورد بررسي قرار دهيم، مي بينيم كه از اندام هاي متعددي تشكيل شده و هر اندامي از سلول هاي خاصي ساخته شده است. هماهنگي اندام ها نيز موجب سلامتي وحيات و ادامه ي آن مي گردد.


در بدن هر فرد چهار نوع خلط وجود دارد كه آن ها را اصطلاحا اخلاط اربعه مي نامند. اخلاط اربعه عبارتند از صفرا، خون، بلغم و سودا.


به عنوان مثال، اگر در فردي صفرا غلبه نمايد، اورا صفراوي مزاج و اگر خون غلبه نمايد، اورا دموي مزاج، و اگر بلغم غلبه يابد، اورا بلغمي مزاج مي نامند، همچنان كه اگر در شخصي سودا غلبه نمايد، اورا سوداوي مزاج مي گويند.


در حالت طبيعي، اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمي بايد به حالت تعادل باشد تا زندگي و ادامه ي حيات او مقدور باشد تعادل اخلاط را مزاج مي ناميم. با مطالعه اخلاط اربعه به طور جداگانه، وظيفه ي هر يك مشخص خواهد شد.
هر نوع از مواد غذايي يك اثر خاصي بر روي اخلاط اربعه مي گذارد و آن را به حالت تعادل و يا عدم تعادل در خواهد آورد.
به عنوان مثال، استفاده از غذاي چرب و شيرين به طور مداوم، صفرا را افزايش مي دهد، هم چنان كه پرخوري و عدم رعايت اعتدال در مصرف مواد غذايي موجب غلبه ي خون مي شود. استفاده از ترشيجات سركه و لبنيات به مقدار زياد موجب طغيان و ازدياد بلغم و خوردن غذاهاي نمك سود و مانده و نيز خوردن بادمجان به مقدار زياد و يا گوشت حيوانات پير سبب ازدياد سودا مي گردد.
با تجويز غذاهاي مناسب مي توان مزاج غالب را به حالت تعادل در آورد و شخص بيمار را از حالت بيماري و كسالت نجات داد. فرمول به دست آمده چنين است:
عناصر اربعه طبع اخلاط اربعه مزه ي دهان رنگ زبان
آتش گرم وخشك صفرا تلخ زرد
هوا گرم وتر خون شيرين قرمز
آب سرد و تر بلغم ترش سفيد
خاك سرد و خشك سودا شور سياه


مزاج – طبع


شناخت طبع


اگر هر انساني بر طبق طبع و مزاج خويش غذا ميل کند، کم تر بيماري به سراغ او خواهد آمد.


شناخت طبع بر هر فردي لازم و ضروري است و از طريق آن، مي توان بسياري از مشکلات که معمولاً براي انسان پيش مي آيد پيشگيري کرد.


اصولاً کودکاني که متولد مي شوند، طبع خود را از پدر و يا مادر خويش به ارث مي برند و تا آخر عمر با آنان خواهد بود و هيچ گاه تغيير نمي کند.


انسان با شناخت طبع خويش و با رعايت تغذيه و خوراک مناسب مي تواند تا حدود زيادي خود را بيمه نمايد و از بسياري از بيماري ها مصون بدارد.


طبع يا ماهيت بدن هر کسي همان طور که بيان شد ارثي است و امور ارثي به عوامل زيادي از آن جمله: محيط، آب و هوا، تغذيه، نوع زندگي و شرايط محيط زيست بستگي دارد.
انسان ها از نظر طبع به سه گروه عمده تقسيم مي کنند که عبارتند از:


1) داراي طبع گرم


2) داراي طبع سرد


3) داراي طبع معتدل


افراد داراي طبع گرم


اين افراد به طور معمول داراي بدني گرم اند و با خوردن غذاهاي گرمي بخش دچار مشکل مي شوند، صورت آن ها جوش مي زند، بدنشان داغ مي شود، گه گاه دچار خارش پوست مي شوند، پوست سرشان توليد شوره مي کند و دچار عطش مي شوند.دماي بدنشان نسبت به ساير افراد بيش تر است، معمولاً حدود نيم تا يک درجه تب دارند، زود عصبي مي شوند، ولي در مجموع، خون گرم و خوش برخوردند.تعدا افراد داراي طبع گرم نسبت به افراد داراي طبع سرد کم تر است.


افراد داراي طبع سرد


اکثريت مردم جهان از طبع سرد برخوردار هستند. اين افراد معمولاًداراي پوست سفيد هستند و يکي از علت هاي مهم آن، فعال بودن سيستم بلغم يا لنفاتيک است.اين افراد مــيل زيادي به لبنيات، به خصوص ماست دارند و زودتر از بقيه دچار بيماري نقرس و رماتيسم مي شوند، پر خواب هستند وبه راحتي نميتوانند از رختخواب جدا شوند، غذا يشان دير هضم مي شود، عموماً سست و شاداب نيستند، استعداد چاقي در آنان زِِياد است، موي سرشان زودتر از موعد مقرر سفيد مي شود و مي ريزد، معمولاً انسان هاي خوش گذراني هستند و ديرتر ازبقيه عصبي ميشوند.افرادي که از طبع سرد برخوردارند اگر رعايت حال خود را نکنند زودتر از ديگران دچار بيماري هاي صعب العلاج از قبيل بيماري ام اس (ms)، بيماري اي ال اس (als) و پارکينسون مي شوند.


افراد داراي طبع معتدل


افرادي که داراي چنين طبعي هستند معمولا بين گرم و سرد قرار دارند. تعداد اين قبيل افراد در جامعه نسبت به ساير طبع ها کم است. چنين افرادي نسبت به غذا حساسيت زيادي نشان نمي دهند و معمولاً هر نوع غذايي با طبع اين گونه افرادسازگاري دارد و نسبت به بقيه مردم کم تر دچار بيماري و کسالت مي شوند.


اما افرادي که داراي چنين طبعي هستند در داراز مدت دچار بيماري هاي سختي مي شوند و دليل آن هم اين است که غذا روي چنين افرادي به سرعت تاثير نمي گذارد و همين امر باعث مي شود که سموم به مرور در بدن آنان جمع شود و در دراز مدت تاثير خود را بگذارد.


غذاهاي مضر براي افراد بلغمي مزاج


تمام مواد لبني، مانند شير، ماست، دوغ، کره، سرشير، خامه، پنير و کشک براي افراد بلغمي مزاج مضر است. ترشيجات، سرکه، شور، برنج سفيد، عدس، سيب زميني، آب يخ، انواع نوشابه هاي گاز دار، چاي، قهوه، نسکافه، سوپ جو، آش جو، ميوه جات ترش و کال، نارنگي، کيوي، گرمک، خيار پوست کنده، قارچ، ماش، جو، گوشت گاو و گوساله، انواع گوشت سفيد، سس، رب، گوجه فرنگي، پرخوري، غذاهاي فريزر شده و غذاهاي زود پز شده، کدو خورشتي، کليه ي غذاهاي ساندويچي، شيرينيجات قنادي، کليه ي غذاهاي سردي بخش، استفاده از چند نوع غذا با هم، نوشيدن مايعات همراه با غذا و يا بلافاصله بعد از آن، آش رشته، ماکاروني و کليه ي تنقلات مصنوعي، مانند پفک، شکلات، آدامس، بيسکويت، يخمک، نوشمک، چيپس و... مصرف اين نوع مواد غذايي خلط بلغم را فعال مي کند و آن را افزايش مي دهد.


بلغم همان سيستم ايمني بدن است که با اين نوع تغذيه ضعيف مي شود و در نتيجه، بدن آدمي در مقابل انواع پارازيت ها آسيب پذير مي شود.
در واقع سيستم ايمني بدن عليه خود وارد عمل مي شود که در اصطلاح پزشکي آن را اتوايميون مي نامند. غذاهاي ياد شده باعث اين نوع بيماري ها مي شود که از نظر پزشکي مدرن براي آن ها درماني وجود ندارد. بهترين درمان اين گونه اشخاص استفاده نکردن از غذاهاي نامبرده است. يکي از مهم ترين دلائل علمي استفاده نکردن از اين نوع غذاها، پايين بودن ph آن ها است که در بدن ايجاد اسيدوز مي کنند. اسيدوز روي اعصاب مرکزي اثر مخربي مي گذارد و اين سيستم را به مرور فلج مي کند.


غذاهاي مفيد براي افراد بلغمي مزاج


تمام غذاهاي گرمي بخش از قبيل گوشت شتر، گوسفند، کبوتر، سار، گنجشک، بوقلمون کباب شده و از ميوه جات: همه ي ميوه هاي رسيده و شيرين.


از ادويه جات: هل، دارچين، زنجبيل، زعفران، جوز هندي، فلفل سياه و فلفل سفيد و دانه ي فلفل، دانه ي خردل، سير، موسير، از ريشه ها: چغندر، شلغم، هويج، کلم قمري، ترب سياه و سفيد.
از سبزيجات: کليه ي سبزي جات گرم، مانند: انواع کلم، ساقه ي کرفس، نعناع، ريحان، جعفري، مرزه، ترخون، تره و شويد. از حبوبات: نخود، گندم، لوبيا چيتي، لوبيا کشاورزي و يا کپسولي، دال عدس و لپه.
در صورت استفاده از ساير حبوبات و غلات، بهتر است از ادويه جات گرم مانند: زيره ي سياه، زيره ي سبز، زنجبيل، دارچين، هل، زعفران و کمي زرد چوبه استفاده شود.
از بذرهاي ملين مانند: تخم ريحان، تخم شربتي، قدومه ي شيرازي، خاکشير و بارهنگ نيز مي توان استفاده کرد.
از خشکبار: بادام، گردو، فندق، پسته، کنجد، ارده مفيد است و از عسل و شيره ي خرما مي توان مصرف کرد.


استفاده از اين نوع مواد غذايي بسياري از بيماري هاي اتوايميون، مانند: بيماري هاي رماتيسم، پارکينسون و ساير بيماري هاي صعب العلاج را درمان مي کند. اکثر افراد مبتلا به اين بيماري ها از طبع سرد برخوردار هستند.


غذاهاي مضر براي افراد سوداوي مزاج


بادمجان، غذاهاي نمک سود، مانند: ماهي دودي، ماهي شور، خيار شور، نمک زياد، پنير شور، گوشت گاو و گوساله و گوشت حيوانات پير هم چنين غذاهاي مانده و بيات، ماست، پنير، چاي شيرين، شيريني جات قنادي و مصنوعي، ترشيجات سرکه، شور، گوجه فرنگي، سس، رب، کليه ي غذاهاي ساندويچي، آب يخ، مرغ و تخم مرغ ماشيني، ماهي، برنج سفيد، خوراک عدس (عدسي)، نوشيدن مايعات همراه با غذا، غذاهاي سرخ شده، غذاهاي فريزر شده، غذاهاي زود پزشده، تنقلات مصنوعي، مانند: شکلات، پفک، چيپس، بيسکويت، يخمک، کاکائو و... افراد سوداوي مزاج از نوشيدن چاي به خصوص چاي شيرين و هم چنين از مصرف نسکافه، قهوه و دوغ جدا بايد خود داري کنند. معمو لا افراد سوداوي مزاج علاقه ي فراواني به نوشيدن چاي، دوغ و ماست پيدا مي کنند که بايد از مصرف آنها پرهيز کرد.


غذاهاي مفيد براي افراد سوداوي مزاج
کليه ي غذاهاي گرمي بخش، مانند: گوشت گوسفند، گوشت شتر، گوشت کبوتر، گوشت گنجشک و گوشت سار. در صورت مصرف برنج، حتما از شويد و زيره ي سياه استفاده شود. سبزيجات گرم، مانند نعناع، ريحان، ترخون، مرزه، جعفري، تره، انواع کلم، ساقه ي کرفس، عسل، توت، کشمش، انجير، خرما، هل، دارچين، زنجبيل، زعفران زيره و استفاده از بذرهاي ملين، مانند: قدومه ي شيرازي، تخم شربتي و ساير ملين هاي ملايم از جمله ي خوراکي هاي مفيد براي افراد سوداوي مزاج است.


غذاهاي مضر براي افراد دموي مزاج
غذاهاي سرخ شده، چرب و پر حجم، شيرينجات قنادي و مصنوعي، پرخوري، ادويه جات تند، غذاهاي شور، انواع شور (کلم شور، خيار شور و...) گوشت زياد، کره و خامه، غذاهاي نشاسته اي، آب يخ، دوغ، نوشابه، تخم مرغ، نوشيدن مايعات همراه با غذا ويا بلافاصله بعد از آن، خرما، رطب، توت خشک، کشمش، سس، رب، ترشيجات، سرکه، سير، چاي، قهوه، نسکافه، ماست، بادمجان و غذاهاي ساندويچي.


غذاهاي مفيد براي افراد دموي مزاج

نوشيدن روزي شش ليوان آب خنک نيم ساعت قبل و دو ساعت و نيم بعد از غذا، زرشک، کاهو، خيار و ميوه جات به خصوص سيب درختي همراه با پوست و دانه هاي آن، انار، سبزيجات، سوپ جو، ليمو ترش تازه، استفاده از سالاد قبل از غذا، روغن زيتون، حبوبات و غلات جوانه زده (مثل گندم، جوي دو سر، ماش و عدس)، بذرهاي ملين (مانند خاکشير، اسفرزه، تخم ريحان، بالنگو، بارهنگ، تخم مرو)، عسل به مقدار کم، غذاهاي خام (ميوه جات و سبزيجات)، انواع توت، به خصوص شاه توت، کدو خورشتي، نوشيدن دو تا سه ليوان آب زرشک که سريعا خون را به حالت طبيعي باز مي گرداند، کم خوري، استفاده از غذاهاي ساده و کم کالري، مانند سبزيجات بخار پز. به افرادي که دموي مزاج هستند نيز نرمش و ورزش توصيه مي شود.


غذاهاي مضر براي افراد صفراوي مزاج

چاي، قهوه، نسکافه، لبنيات، تخم مرغ و غذاهاي فريزر شده، زود پز شده و سرخ شده، سس و رب، غذاهاي چرب و پرحجم، ماکاروني، آش رشته، سير و کليه ي غذاهاي گرم، ادويه جات تند، آب يخ، نوشابه، نوشيدن مايعات همراه با غذا يا بلافاصله بعد از آن، شيريني جات قنادي و مصنوعي، آجيل شور، گوشت قرمز، بريده بريده غذا خوردن ؛ يعني انسان مدام در حال خوردن باشد، مانند تخمه شکستن و خوردن تنقلات، خوردن بادمجان، موز، کليه غذاهاي ساندويچي، مانند سوسيس، کالباس، کوکتل، سمبوسه، فلافل، پيتزا، همبرگر و خوردن خربزه، آناناس و طالبي.


علت ممنوع بودن اين غذاها براي افراد صفراوي مزاج اين است کهph اين غذاها و نيز پي اچ ( ph) کبد بالاست. استفاده از اين مواد باعث افزايش دماي کبد و ترشح زياد صفرا و در نتيجه، ايجاد راه بندان در مجاري کبد مي شود. اين حالت موجب تشکيل سنگ هاي صفراوي در کيسه صفرا مي شود و علائمي نظير يبوست، زرد شدن چهره، دردهاي شديد در ناحيه ي سمت راست بدن در زير دنده ي راست را در پي دارد.


غذاهاي مفيد براي افراد صفراوي مزاج


همه ي انواع مرکبات، انار، شاه توت، خيار، سيب، گلابي، آلبالو، گيلاس، آلو، گوجه سبز و زرشک براي افراد صفراوي مزاج مفيد هستند.
بهترين دارو براي اين افراد هندوانه، گرمک، کدو خورشتي، هويج فرنگي، روغن زيتون، سوپ جو با پاچه ي گوسفند و همراه با تعدادي آلو بخارا و سبزي جات، مانند اسفناج و گشنيز و ليمو ترش تازه و روغن زيتون است. همچنين سيب زميني بخارپز، قارچ، باميه ي خورشتي، پياز، برگه ي هلو، برگه ي زردآلو، مغز بادام خام، برنج سفيد با روغن زيتون، کدو حلوايي، نخود فرنگي، عدس، ماش، جوي دو سر، مخمرآب جو، ليمو عماني براي افراد صفراوي مزاج بسيار مفيد است.
نوشيدن روزانه يک تا سه ليوان آب زرشک، نيم ساعت قبل از غذا و دو ساعت و نيم بعد از آن نيز فوق العاده مفيد است.


بذرهاي ملين، مانند خاکشير، اسفرزه، تخم ريحان، تخم مرو، بارهنگ و بالنگو، ترشي جات طبيعي، مغز فلوس، شير خشت، ترنجبين، عسل به مقدار کم و همراه با ليمو ترش تازه و به صورت شربت شده که به آرامي ميل شود، انگور، کاهو، مغز خيار، تخم کدوي خام، تخم خيار، مغز تخم هنداونه، تخم کاهو، از هر کدام به مقدار مساوي مخلوط کرده آسيا شود و روزي دو بار و هر بار يک قاشق غذاخوري در يک ليوان آب مخلوط گرديده و ميل شود.

 

 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم خرداد 1389ساعت 11:58  توسط ندا  | 

علائم انواع مزاج ها


بهترين و منطقي ترين روش اين است که ابتدا طبع و مزاج خود و پس از آن غذاي مصرفي روز مره و مناسب خويش را بشناسيم تا دچار بيماري و کسالت نشويم.


در حالت طبيعي، اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمي بايد به حالت تعادل باشد تا زندگي و ادامه ي حيات او مقدرر باشد. با مطالعه اخلاط اربعه به طور جداگانه، وظيفه ي هر يک مشخص خواهد شد:


نشانه هاي غلبه ي صفرا


نشانه هاي غلبه ي صفرا عبارت است از:


تشنگي و سوزش جگر، زبري پوست صورت، زردي چشم، کدورت ادرار، عصبي شدن، ناراحتي معده، تلخي دهان، کم اشتهايي، حالت تهوّع، سردرد و درد شقيقه، سياهي رفتن چشم، سرگيجه، خشکي پوست، ترک خوردن پوست دست و پا، گرمي بدن يا داشتن تب، جوشش فم المعده، ديدن خواب هاي هولناک، مانند جنگ و ستيز، پوسته پوسته شدن پوست سر (شوره ي سر) نمايان شدن لکه هاي سفيد يا قهوه اي در صورت و يا ديگر اعضاي بدن، ريزش مو، ابتلا به بيماري آلو پسي(ريزش موضعي مو)، علاقه به نوشيدن آب يخ و خوردن يخ، يبوست مزاج، بهانه جويي و تند خويي. اين گونه افراد را صفراوي مزاج گويند.
همه يا اکثر نشانه هاي ياد شده در بيشتر افراد صفراوي مزاج ديده مي شود؛ البته ميزان بروز اين نشانه ها به مقدار غلبه ي صفرا بستگي دارد.


نشانه هاي غليه ي خون


اگر در بدن فردي خون غلبه نمايد و خون کثيف شود و يا بهتر بگوييم سوخته شود علامت آن سنگيني سر، خميازه کشيدن، چرت زدن، کندي حواس، شيرين شدن دهان، لزج بودن آب دهان، سرخي رنگ بدن، قرمزي زبان، خارش بدن، بروز دمل و جوش هاي ريز در بدن به خصوص در پيشاني و پشت سر ودر قسمت کتف و شانه ها و گاه خون آمدن از بين دندان ها و در نهايت، کسالت و خمودگي مداوم است.


افرادي که خون در آنان غلبه مي کند دموي مزاج مي گويند. مهمترين علت غلبه ي خون، پرخوري و زياده روي در مصرف انواع غذاهاي سرخ شده و تند و تيز است. افراد دموي مزاج اغلب از آرامش نسبي برخوردار نيستند.


نشانه هاي غلبه ي بلغم


نشانه هاي غلبه ي بلغم: سفيدي، نرمي و سردي پوست بدن (مانند مردم اروپا)، ديرهضم شدن غذا، آروغ ترش زدن، ميل بسيار به خواب داشتن، جاري شدن آب از دهان، رقيق بودن آب بيني، کم حواسي، زيادي بول، دفع بول با فشار زيادو حجم بسيار، سستي و بي حالي، بي حس بودن بدن، سفيد شدن موي سر و ريزش آن قبل از موعد پيري، درد معده و درد پشت، گرفتگي ماهيچه هاي پشت، کمر درد، گردن درد، پادرد، نقرس، فلجي، لک و پيس، لقوه(کج شدن دهان و صورت)، رعشه (پارکينوس)، ضعف مثانه، ترش شدن دهان، به وجود آمدن لک سفيد در چشم، ضعف بينايي، تنگي نفس، طپش قلب (به خصوص هنگام بيدار شده از خواب) توليد کرم هاي کدو يا کرمک در انتهاي روده ي بزرگ، اين گونه افراد را بلغمي مزاج مي گويند.


غلبه ي اين خلط فوق العاده خطرناک است و انسان را دچار بيماري صعب العلاجي مي کند.


از اين رو لازم است هر چه سريع تر در به تعادل در آوردن اين خلط کوشيد. از جمله بيماري هايي مانند: آرتريد، روماتوئيد، بيماري خطرناك ام اس (ms)، بيماري لا علاج لک و پيس و يا برص و برخي ديگر از بيماريهاي صعب العلاجي که امروزه از نظر علم پزشکي، علت آن مشخص نيست و آن ها را (اتوايميون) مي نامند.


نشانه هاي غلبه ي سودا


نشانه هاي غلبه ي سودا که ناشي از رسوبات خون و مرکز آن طحال است؛ عبارتند از:


خستگي و کوفتگي بدن، لاغري، پژمردگي روح و جسم، بي نشاطي و افسردگي، يبوست مزاج، خود خوري، احساس سوزش در هنگام دفع بول، تيره رنگ بودن ادرارو مدفوع و قي، سياه و قيري شکل بودن مدفوع، شور بودن دهان، بوي بد دهان، تاريکي چشم، تيرگي رنگ صورت، شب کوري، سوزش معده، فکر بسيار، ديدن خواب هاي آشفته(کابوس) اخلاق تند و زشت، دلتنگي و بي قراري، به وجود آمدن لکه هاي سياه در بدن، جزام، بيماريهاي پوستي (سودا)، زخم شدن پوست به سبب خارش زياد، قولنج شدن روده (بيماري کوليت)، نسيان و فراموشي يا آلزايمر، حرص زياد.


افراد سوداوي مزاج، اکثرا دچار بيماريهاي روحي و رواني مي شوند و معمولا تا آخر عمر از داروهاي روان گردان استفاده مي کنند.


تشخيص مزاج، شخص غذا درمان و يا طبيب را در شناخت نوع بيماري و درمان كمك مي نمايد. درمان بيماري بااين روش بسيار ساده است.


درمان با اين روش، به حالت در آوردن اخلاط اربعه است. تعادل اخلاط اربعه در بدن هر شخصي مساوي است با سلامتي و عدم تعادل آن ها برابر است با كسالت و بيماري.


اگر بدن آدمي را دقيقا مورد بررسي قرار دهيم، مي بينيم كه از اندام هاي متعددي تشكيل شده و هر اندامي از سلول هاي خاصي ساخته شده است. هماهنگي اندام ها نيز موجب سلامتي وحيات و ادامه ي آن مي گردد.


در بدن هر فرد چهار نوع خلط وجود دارد كه آن ها را اصطلاحا اخلاط اربعه مي نامند. اخلاط اربعه عبارتند از صفرا، خون، بلغم و سودا.


به عنوان مثال، اگر در فردي صفرا غلبه نمايد، اورا صفراوي مزاج و اگر خون غلبه نمايد، اورا دموي مزاج، و اگر بلغم غلبه يابد، اورا بلغمي مزاج مي نامند، همچنان كه اگر در شخصي سودا غلبه نمايد، اورا سوداوي مزاج مي گويند.


در حالت طبيعي، اخلاط اربعه در بدن هر شخص سالمي بايد به حالت تعادل باشد تا زندگي و ادامه ي حيات او مقدور باشد تعادل اخلاط را مزاج مي ناميم. با مطالعه اخلاط اربعه به طور جداگانه، وظيفه ي هر يك مشخص خواهد شد.
هر نوع از مواد غذايي يك اثر خاصي بر روي اخلاط اربعه مي گذارد و آن را به حالت تعادل و يا عدم تعادل در خواهد آورد.
به عنوان مثال، استفاده از غذاي چرب و شيرين به طور مداوم، صفرا را افزايش مي دهد، هم چنان كه پرخوري و عدم رعايت اعتدال در مصرف مواد غذايي موجب غلبه ي خون مي شود. استفاده از ترشيجات سركه و لبنيات به مقدار زياد موجب طغيان و ازدياد بلغم و خوردن غذاهاي نمك سود و مانده و نيز خوردن بادمجان به مقدار زياد و يا گوشت حيوانات پير سبب ازدياد سودا مي گردد.
با تجويز غذاهاي مناسب مي توان مزاج غالب را به حالت تعادل در آورد و شخص بيمار را از حالت بيماري و كسالت نجات داد. فرمول به دست آمده چنين است:
عناصر اربعه طبع اخلاط اربعه مزه ي دهان رنگ زبان
آتش گرم وخشك صفرا تلخ زرد
هوا گرم وتر خون شيرين قرمز
آب سرد و تر بلغم ترش سفيد
خاك سرد و خشك سودا شور سياه


مزاج – طبع


شناخت طبع


اگر هر انساني بر طبق طبع و مزاج خويش غذا ميل کند، کم تر بيماري به سراغ او خواهد آمد.


شناخت طبع بر هر فردي لازم و ضروري است و از طريق آن، مي توان بسياري از مشکلات که معمولاً براي انسان پيش مي آيد پيشگيري کرد.


اصولاً کودکاني که متولد مي شوند، طبع خود را از پدر و يا مادر خويش به ارث مي برند و تا آخر عمر با آنان خواهد بود و هيچ گاه تغيير نمي کند.


انسان با شناخت طبع خويش و با رعايت تغذيه و خوراک مناسب مي تواند تا حدود زيادي خود را بيمه نمايد و از بسياري از بيماري ها مصون بدارد.


طبع يا ماهيت بدن هر کسي همان طور که بيان شد ارثي است و امور ارثي به عوامل زيادي از آن جمله: محيط، آب و هوا، تغذيه، نوع زندگي و شرايط محيط زيست بستگي دارد.
انسان ها از نظر طبع به سه گروه عمده تقسيم مي کنند که عبارتند از:


1) داراي طبع گرم


2) داراي طبع سرد


3) داراي طبع معتدل


افراد داراي طبع گرم


اين افراد به طور معمول داراي بدني گرم اند و با خوردن غذاهاي گرمي بخش دچار مشکل مي شوند، صورت آن ها جوش مي زند، بدنشان داغ مي شود، گه گاه دچار خارش پوست مي شوند، پوست سرشان توليد شوره مي کند و دچار عطش مي شوند.دماي بدنشان نسبت به ساير افراد بيش تر است، معمولاً حدود نيم تا يک درجه تب دارند، زود عصبي مي شوند، ولي در مجموع، خون گرم و خوش برخوردند.تعدا افراد داراي طبع گرم نسبت به افراد داراي طبع سرد کم تر است.


افراد داراي طبع سرد


اکثريت مردم جهان از طبع سرد برخوردار هستند. اين افراد معمولاًداراي پوست سفيد هستند و يکي از علت هاي مهم آن، فعال بودن سيستم بلغم يا لنفاتيک است.اين افراد مــيل زيادي به لبنيات، به خصوص ماست دارند و زودتر از بقيه دچار بيماري نقرس و رماتيسم مي شوند، پر خواب هستند وبه راحتي نميتوانند از رختخواب جدا شوند، غذا يشان دير هضم مي شود، عموماً سست و شاداب نيستند، استعداد چاقي در آنان زِِياد است، موي سرشان زودتر از موعد مقرر سفيد مي شود و مي ريزد، معمولاً انسان هاي خوش گذراني هستند و ديرتر ازبقيه عصبي ميشوند.افرادي که از طبع سرد برخوردارند اگر رعايت حال خود را نکنند زودتر از ديگران دچار بيماري هاي صعب العلاج از قبيل بيماري ام اس (ms)، بيماري اي ال اس (als) و پارکينسون مي شوند.


افراد داراي طبع معتدل


افرادي که داراي چنين طبعي هستند معمولا بين گرم و سرد قرار دارند. تعداد اين قبيل افراد در جامعه نسبت به ساير طبع ها کم است. چنين افرادي نسبت به غذا حساسيت زيادي نشان نمي دهند و معمولاً هر نوع غذايي با طبع اين گونه افرادسازگاري دارد و نسبت به بقيه مردم کم تر دچار بيماري و کسالت مي شوند.


اما افرادي که داراي چنين طبعي هستند در داراز مدت دچار بيماري هاي سختي مي شوند و دليل آن هم اين است که غذا روي چنين افرادي به سرعت تاثير نمي گذارد و همين امر باعث مي شود که سموم به مرور در بدن آنان جمع شود و در دراز مدت تاثير خود را بگذارد.


غذاهاي مضر براي افراد بلغمي مزاج


تمام مواد لبني، مانند شير، ماست، دوغ، کره، سرشير، خامه، پنير و کشک براي افراد بلغمي مزاج مضر است. ترشيجات، سرکه، شور، برنج سفيد، عدس، سيب زميني، آب يخ، انواع نوشابه هاي گاز دار، چاي، قهوه، نسکافه، سوپ جو، آش جو، ميوه جات ترش و کال، نارنگي، کيوي، گرمک، خيار پوست کنده، قارچ، ماش، جو، گوشت گاو و گوساله، انواع گوشت سفيد، سس، رب، گوجه فرنگي، پرخوري، غذاهاي فريزر شده و غذاهاي زود پز شده، کدو خورشتي، کليه ي غذاهاي ساندويچي، شيرينيجات قنادي، کليه ي غذاهاي سردي بخش، استفاده از چند نوع غذا با هم، نوشيدن مايعات همراه با غذا و يا بلافاصله بعد از آن، آش رشته، ماکاروني و کليه ي تنقلات مصنوعي، مانند پفک، شکلات، آدامس، بيسکويت، يخمک، نوشمک، چيپس و... مصرف اين نوع مواد غذايي خلط بلغم را فعال مي کند و آن را افزايش مي دهد.


بلغم همان سيستم ايمني بدن است که با اين نوع تغذيه ضعيف مي شود و در نتيجه، بدن آدمي در مقابل انواع پارازيت ها آسيب پذير مي شود.
در واقع سيستم ايمني بدن عليه خود وارد عمل مي شود که در اصطلاح پزشکي آن را اتوايميون مي نامند. غذاهاي ياد شده باعث اين نوع بيماري ها مي شود که از نظر پزشکي مدرن براي آن ها درماني وجود ندارد. بهترين درمان اين گونه اشخاص استفاده نکردن از غذاهاي نامبرده است. يکي از مهم ترين دلائل علمي استفاده نکردن از اين نوع غذاها، پايين بودن ph آن ها است که در بدن ايجاد اسيدوز مي کنند. اسيدوز روي اعصاب مرکزي اثر مخربي مي گذارد و اين سيستم را به مرور فلج مي کند.


غذاهاي مفيد براي افراد بلغمي مزاج


تمام غذاهاي گرمي بخش از قبيل گوشت شتر، گوسفند، کبوتر، سار، گنجشک، بوقلمون کباب شده و از ميوه جات: همه ي ميوه هاي رسيده و شيرين.


از ادويه جات: هل، دارچين، زنجبيل، زعفران، جوز هندي، فلفل سياه و فلفل سفيد و دانه ي فلفل، دانه ي خردل، سير، موسير، از ريشه ها: چغندر، شلغم، هويج، کلم قمري، ترب سياه و سفيد.
از سبزيجات: کليه ي سبزي جات گرم، مانند: انواع کلم، ساقه ي کرفس، نعناع، ريحان، جعفري، مرزه، ترخون، تره و شويد. از حبوبات: نخود، گندم، لوبيا چيتي، لوبيا کشاورزي و يا کپسولي، دال عدس و لپه.
در صورت استفاده از ساير حبوبات و غلات، بهتر است از ادويه جات گرم مانند: زيره ي سياه، زيره ي سبز، زنجبيل، دارچين، هل، زعفران و کمي زرد چوبه استفاده شود.
از بذرهاي ملين مانند: تخم ريحان، تخم شربتي، قدومه ي شيرازي، خاکشير و بارهنگ نيز مي توان استفاده کرد.
از خشکبار: بادام، گردو، فندق، پسته، کنجد، ارده مفيد است و از عسل و شيره ي خرما مي توان مصرف کرد.


استفاده از اين نوع مواد غذايي بسياري از بيماري هاي اتوايميون، مانند: بيماري هاي رماتيسم، پارکينسون و ساير بيماري هاي صعب العلاج را درمان مي کند. اکثر افراد مبتلا به اين بيماري ها از طبع سرد برخوردار هستند.


غذاهاي مضر براي افراد سوداوي مزاج


بادمجان، غذاهاي نمک سود، مانند: ماهي دودي، ماهي شور، خيار شور، نمک زياد، پنير شور، گوشت گاو و گوساله و گوشت حيوانات پير هم چنين غذاهاي مانده و بيات، ماست، پنير، چاي شيرين، شيريني جات قنادي و مصنوعي، ترشيجات سرکه، شور، گوجه فرنگي، سس، رب، کليه ي غذاهاي ساندويچي، آب يخ، مرغ و تخم مرغ ماشيني، ماهي، برنج سفيد، خوراک عدس (عدسي)، نوشيدن مايعات همراه با غذا، غذاهاي سرخ شده، غذاهاي فريزر شده، غذاهاي زود پزشده، تنقلات مصنوعي، مانند: شکلات، پفک، چيپس، بيسکويت، يخمک، کاکائو و... افراد سوداوي مزاج از نوشيدن چاي به خصوص چاي شيرين و هم چنين از مصرف نسکافه، قهوه و دوغ جدا بايد خود داري کنند. معمو لا افراد سوداوي مزاج علاقه ي فراواني به نوشيدن چاي، دوغ و ماست پيدا مي کنند که بايد از مصرف آنها پرهيز کرد.


غذاهاي مفيد براي افراد سوداوي مزاج
کليه ي غذاهاي گرمي بخش، مانند: گوشت گوسفند، گوشت شتر، گوشت کبوتر، گوشت گنجشک و گوشت سار. در صورت مصرف برنج، حتما از شويد و زيره ي سياه استفاده شود. سبزيجات گرم، مانند نعناع، ريحان، ترخون، مرزه، جعفري، تره، انواع کلم، ساقه ي کرفس، عسل، توت، کشمش، انجير، خرما، هل، دارچين، زنجبيل، زعفران زيره و استفاده از بذرهاي ملين، مانند: قدومه ي شيرازي، تخم شربتي و ساير ملين هاي ملايم از جمله ي خوراکي هاي مفيد براي افراد سوداوي مزاج است.


غذاهاي مضر براي افراد دموي مزاج
غذاهاي سرخ شده، چرب و پر حجم، شيرينجات قنادي و مصنوعي، پرخوري، ادويه جات تند، غذاهاي شور، انواع شور (کلم شور، خيار شور و...) گوشت زياد، کره و خامه، غذاهاي نشاسته اي، آب يخ، دوغ، نوشابه، تخم مرغ، نوشيدن مايعات همراه با غذا ويا بلافاصله بعد از آن، خرما، رطب، توت خشک، کشمش، سس، رب، ترشيجات، سرکه، سير، چاي، قهوه، نسکافه، ماست، بادمجان و غذاهاي ساندويچي.


غذاهاي مفيد براي افراد دموي مزاج

نوشيدن روزي شش ليوان آب خنک نيم ساعت قبل و دو ساعت و نيم بعد از غذا، زرشک، کاهو، خيار و ميوه جات به خصوص سيب درختي همراه با پوست و دانه هاي آن، انار، سبزيجات، سوپ جو، ليمو ترش تازه، استفاده از سالاد قبل از غذا، روغن زيتون، حبوبات و غلات جوانه زده (مثل گندم، جوي دو سر، ماش و عدس)، بذرهاي ملين (مانند خاکشير، اسفرزه، تخم ريحان، بالنگو، بارهنگ، تخم مرو)، عسل به مقدار کم، غذاهاي خام (ميوه جات و سبزيجات)، انواع توت، به خصوص شاه توت، کدو خورشتي، نوشيدن دو تا سه ليوان آب زرشک که سريعا خون را به حالت طبيعي باز مي گرداند، کم خوري، استفاده از غذاهاي ساده و کم کالري، مانند سبزيجات بخار پز. به افرادي که دموي مزاج هستند نيز نرمش و ورزش توصيه مي شود.


غذاهاي مضر براي افراد صفراوي مزاج

چاي، قهوه، نسکافه، لبنيات، تخم مرغ و غذاهاي فريزر شده، زود پز شده و سرخ شده، سس و رب، غذاهاي چرب و پرحجم، ماکاروني، آش رشته، سير و کليه ي غذاهاي گرم، ادويه جات تند، آب يخ، نوشابه، نوشيدن مايعات همراه با غذا يا بلافاصله بعد از آن، شيريني جات قنادي و مصنوعي، آجيل شور، گوشت قرمز، بريده بريده غذا خوردن ؛ يعني انسان مدام در حال خوردن باشد، مانند تخمه شکستن و خوردن تنقلات، خوردن بادمجان، موز، کليه غذاهاي ساندويچي، مانند سوسيس، کالباس، کوکتل، سمبوسه، فلافل، پيتزا، همبرگر و خوردن خربزه، آناناس و طالبي.


علت ممنوع بودن اين غذاها براي افراد صفراوي مزاج اين است کهph اين غذاها و نيز پي اچ ( ph) کبد بالاست. استفاده از اين مواد باعث افزايش دماي کبد و ترشح زياد صفرا و در نتيجه، ايجاد راه بندان در مجاري کبد مي شود. اين حالت موجب تشکيل سنگ هاي صفراوي در کيسه صفرا مي شود و علائمي نظير يبوست، زرد شدن چهره، دردهاي شديد در ناحيه ي سمت راست بدن در زير دنده ي راست را در پي دارد.


غذاهاي مفيد براي افراد صفراوي مزاج


همه ي انواع مرکبات، انار، شاه توت، خيار، سيب، گلابي، آلبالو، گيلاس، آلو، گوجه سبز و زرشک براي افراد صفراوي مزاج مفيد هستند.
بهترين دارو براي اين افراد هندوانه، گرمک، کدو خورشتي، هويج فرنگي، روغن زيتون، سوپ جو با پاچه ي گوسفند و همراه با تعدادي آلو بخارا و سبزي جات، مانند اسفناج و گشنيز و ليمو ترش تازه و روغن زيتون است. همچنين سيب زميني بخارپز، قارچ، باميه ي خورشتي، پياز، برگه ي هلو، برگه ي زردآلو، مغز بادام خام، برنج سفيد با روغن زيتون، کدو حلوايي، نخود فرنگي، عدس، ماش، جوي دو سر، مخمرآب جو، ليمو عماني براي افراد صفراوي مزاج بسيار مفيد است.
نوشيدن روزانه يک تا سه ليوان آب زرشک، نيم ساعت قبل از غذا و دو ساعت و نيم بعد از آن نيز فوق العاده مفيد است.


بذرهاي ملين، مانند خاکشير، اسفرزه، تخم ريحان، تخم مرو، بارهنگ و بالنگو، ترشي جات طبيعي، مغز فلوس، شير خشت، ترنجبين، عسل به مقدار کم و همراه با ليمو ترش تازه و به صورت شربت شده که به آرامي ميل شود، انگور، کاهو، مغز خيار، تخم کدوي خام، تخم خيار، مغز تخم هنداونه، تخم کاهو، از هر کدام به مقدار مساوي مخلوط کرده آسيا شود و روزي دو بار و هر بار يک قاشق غذاخوري در يک ليوان آب مخلوط گرديده و ميل شود.

 

 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم خرداد 1389ساعت 11:54  توسط ندا  | 

چگونه با بودجه كم مواد غذايي مناسبي تهيه كنيم؟

در شرايطي كه در آمد خانواده كاهش مي يابد و يا اينكه خريد اقلام موزد نياز ديگر، بخشي از بودجه خانوار را به خود اختصاص مي دهد توجه به استفاده مناسب از مبالغ اختصاص داده شده به غذا بسيار ضروري و مهم است.خانواده ها بايد بياموزيد كه چطور بودجه خانواده را به مواد غذايي اختصاص دهيد به طوري كه آن غذاها ارزش تغذيه اي كافي نسبت به هزينه صرف شده را داشته باشد.

اين موضوع به قيمت مواد غذايي در دسترس بستگي دارد و متناسب با نوع فصل و محل خريد متفاوت خواهد بود.

براي اينكار :

1- فهرستي از مواد غذايي كه ارزش تغذيه اي بالايي دارند با استفاده از بخش هرم غذايي اين سايت تهيه كنيد. در مرحله بعد قيمت مواد غذايي مشابه كه ارزش تغذيه اي يكساني دارند را مورد مقايسه قرار دهيد. به عنوان مثال انواع مختلف حبوبات و يا مواد غذايي حاوي آهن را مي توان بر اساس قيمت الويت بندي كرد.

2- بهترين مواد غذايي را متناسب با بودجه مورد نظر پيدا كنيد

3- غذاهاي گياهي در عين اينكه قيمت منا سبي دارند بخش سالم و مناسبي از مواد اوليه غذايي را تامين مي كنند.

4- پروتيين ها به خصوص مواد پروتييني حيواني (گوشتها، لبنيات و ...)معمولا هزينه زيادي را به خود اختصاص مي دهند. در صورتي كه در خانواده كودكان و يا افراد مسني كه به دريافت اين پروتيين ها نياز دارند كمتر هستند مي توانيد از جايگزين هاي گياهي كه معمولا قيمت مناسبتري دارند استفاده كنيد. تركيب غلات و حبوبات در مجموع پروتيين كاملي را در اختيار شما قرار مي دهند كه مي تواند جايگزين مصرف گوشت شود. به علاوه گوشت هاي سفيد معمولا هزينه كمتري را نسبت به گوشت هاي قرمز به خود اختصاص مي دهند.

5- به خاطر داشته باشيم گاهي صرفه جويي نا مناسب در هزينه هاي مربوط به مواد غذايي باث ايجاد ضرر هاي بيشتري مي شود. براي مثال خريد روغن جامد به جاي روغن هاي مايع به دليل قيمت پايينتر ممكن است در طول مدت هزينه هاي سرسام آور جراحي عروق قلبي را به شما تحميل كند . صرفه جويي در چنين مواردي نه تنها به اقتصاد خانوار. كمك نمي كند بلكه ممكن است ضرر و زيان بيشتري را به شما تحميل كند

6- به خاطر داشته باشيد كه مقدار مواد زائد و غيرخوراكي مواد غذايي مخلتف (مثل پوست، استخوان و ...) متفاوت است. در بعضي مواقع نيز ممكن است در تهيه بعضي از مواد غذايي تقلباتي صورت گيرد. مثلا" شيــر ممكن است با آب رقيق شده باشد و يا ادويه با سنگ ريزه و يا ساير ناخالصي ها مخلوط شده باشد.

7- خريد كلي بعضي از مواد غذايي مي تواند تا حدي باعث صرفه جويي در هزينه ها شود. اما متاسفانه اغلب خانواده ها پول كافي براي انجام اين كار ندارند. ولي در بعضي شرايط اين امكان وجود دارد كه چند خانواده با هم شريك شده و مواد غذايي را به صورت يكجا خريداري كنند و با هم تقسيم كنند تا هزينه كمتري بپردازند. مثلا" مي توانند شكر و يا حبوبات را به صورت كلي با قيمت پايين تر خريداري كرده و بين هم تقسيم كنند.

8- بودجه خانوار را نبايد به مواد غذايي كه قيمت كمتري دارند اما از كيفيت مناسبي بر خوردار نيستند اختصاص ندهيد.

در جدول زير فهرستي از نشانه هاي كيفيت نامطلوب مواد غذايي ارائه شده است:

غلات و غذاهاي خشك

آلودگي به حشرات و يا ساير آلاينده ها، بوي كپك و رطوبت، پارگي و يا آسيب ديدگي بسته بندي ها، حبوبات پلاسيده، ناخالصي در آرد

ريشه ها

نرم شدن، جوانه زدن، له شدگي، وجود لكه هاي نشان دهنده فساد و خرابي

سبزي ها و ميوه ها

نرم بودن غير طبيعي، پوسيدگي، خرابي و كنديدگي

گوشت، ماكيان و ماهي

رنگ يا بوي نامطبوع، چشمان كدر (درماهي)، سست بودن پولك ها

گوشت، جگر و يا ساير قسمت هاي خوراكي حيوانات كه مورد آزمايش قرار نگرفته اند ممكن است با گونه هاي خطرناك ميكروبي آلوده باشند.

شير تازه

بوي نامطبوع، قرار گرفتن در معرض آلودگي يا حشرات

غذاي كنسروي

بادكردن قوطي، آسيب ديدن قوطي، نشت غذا از قوطي، طعم و بوي نامطبوع

هر يك از علائم مي تواند نشانه فساد و سمي بودن ماده غذايي باشد

9- افراد جامعه بايد ياد بگيرند تا به تاريخ توليد و مصرف مندرج بر بسته بندي مواد غذايي توجه كنند و از خريد مواد غذايي تاريخ گذشته اجتناب كنند.

10- بعضي از مواد غذايي قيمت بالايي دارند ولي از نظر ارزش تغذيه اي كيفيت مطلوبي ندارند به همين دليل اين گونه مواد غذايي ارزش صرف هزينه ندارند. مثال هائي از اين گونه مواد غذايي عبارتند از انواع نشابه هاي گازدار، آبنبات ها و شيريني هائي كه منبع شكر هستند و براي سلامت دندان ها مضرند . اين گروه از مواد غذايي نبايد در برنامه غذايي كودكان گنجانده شوند و فقط مي توان گاهي اوقات به صورت تفريحي و تفنني از آن ها استفاده كرد.

11- اغلب مواد غذايي كه با ريزمغذي ها غني شده اند نيز براي خريد مناسب نيستند به ويژه وقتي كه قيمت بالايي داشته باشند. البته مواد غذايي مثل نمك و مواد غذايي اصلي مثل آرد و غلات غني شده كه معمولا" نسبت به انواع غير غني شده قيمت بالاتري هم ندارند از اين موضوع مثتثني هستند و خانواده ها مي توانند از فوايد تغذيه اي آن ها با قيمت مناسبي برخوردار شوند.

12- مواد مغذي موجود در ميوه هاي درشتتر بهتر از مواد مغذي ميوه هاي كوچكتر نيست. بر همين اساس مي توانيد ميوه هاي كوچكتر كه قيمت كمتري دارند اما همان مواد مغذي رابراي شما تامين مي كنند خريداري كنيد.

13- به لحاظ خواص تغذيه اي و بهداشتي توصيه مي شود كه مواد مغذي مورد نياز خود را از غذاهاي سالم و بي ضرر تامين كنيد. خريد مواد غذايي غني شده با ريزمغذي ها تنها در صورتي منطقي است كه فقدان جدي مواد غذايي كه منبع آن ريزمغذي خاص هستند، وجود داشته باشد.به عنوان مثال در زماني كه افراد قادر به مصرف ماهي و ساير غذاهاي دريايي به عنوان منابع غني يد نباشند خطر پيشرفت كمبود يد وجود خواهد داشت. علت اين كمبود اين است كه خاك بسياري از مناطق و همچنين گياهان و حيواناتي كه از اين خاك تغذيه مي شوند محتوي يد پاييني دارند.

14- مكمل هاي مواد مغذي و انرژي زاها معمولا" از اقلامي هستند كه ارزش صرف هزينه و مصرف ندارند. اين گروه معمولا" قيمت بالايي دارند و توصيه ها هميشه بر اين اساس است كه هر فردي بايد مواد مغذي مورد نياز خود را با مصرف انواع مختلف مواد غذايي تامين كند.

15- مواد غذايي بومي موجود در محيط معمولا ارزانتر از مواد غذايي هستند كه از راه هاي دورتر به محل زندگي شما حمل مي شوند. استفاده از اين مواد غذايي باعث افزايش تنوع در رژيم غذايي و بهبود طعم غذاها مي شوند. به علاوه بر اساس تجربه شما مي توانيد غذاهاي بيشتري با موادي كه با آنها آشنا هستيد را طبخ كنيد. انواع سبزي هاي محلي، انجير جنگلي، تمشك، شاتوت، ميوه هاي چنگلي، پرندگان كوچك و ... نمونه هايي از اين مواد غذايي هستند.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم خرداد 1389ساعت 11:52  توسط ندا  | 

توصيه هاي كاربردي براي كاهش وزن

بسياري از ما مراقب هستيم كه چه مي خوريم و ورزش هم مي كنيم, اما هنوز نتوانستيم شكم مان را كوچك كنيم يا به وزن مطلوب برسيم.

كارهايي هست كه ما انجام نمي دهيم, همچنين كارهايي هست كه بيش از حد انجام مي دهيم, توجه به اينها مي تواند تاثير به سزايي در سلامتي ما داشته باشد.

1- به ميزان كافي بخوابيد. مطالعات نشان مي دهد, بعد از مدت كوتاهي(در حدود 6 شب), اگر شما شبي 4 الي 7 ساعت بخوابيد , ميزان گلوكز در خون شما افزايش مي يابد. بايد سعي كنيد تا آنجائي كه مي توانيد 8 ساعت در شبانه روز بخوابيد و قبل از نيمه شب به رختخواب برويد.

2- غذاهاي تصفيه و فراوري شده را كمتر مصرف كنيد. از خوردن فست فود و غذاهاي سرخ شده اجتناب كنيد، سعي كنيد تا آنجائي كه مي توانيد غذاهاي طبيعي مصرف كنيد. همچنين مصرف فيبر كافي ضرورت دارد (به دفع كمك مي كند), ميوه و سبزيجات بهترين راه براي سير شدن است.

3- از خوردن نوشيدنيهاي حاوي شكر خودداري كنيد و بيشتر آب مصرف كنيد. آب براي بسياري از اعمال بدن حائز اهميت مي باشد,از جمله هضم, دفع سموم از بدن و انتقال مواد مغذي مهم به سلول هاي ما كه نياز به انرژي براي سوختن كالري دارند.

4- در آشپزخانه خودتان غذا تهيه كنيد. بهتر است بيشتر روي اين موضوع كار كنيم, واقعيت اين است كه بيشتر اوقات بيرون غذا مي خوريم يا از بيرون غذا سفارش مي دهيم. اگر خودمان غذا درست كنيم اين شانس را داريم آنچه را كه در تركيب غذا هست تحت كنترل خودمان باشد.

5- آرام غذا بخوريد. با ولع غذا نخوريد. شرايط زندگيمان ايجاب ميكند در هنگام رانندگي يا در پشت ميز كارمان بشينيم و غذا بخوريم. تنها در اعياد يا موقعيت هاي خاص, مي نشينيم و از غذا خوردنمان لذت مي بريم. ميمونها هر تكه از غذايشان را 100 بار مي جوند (كه بسيار زياد است), وفقط تا وقتيكه سير بشوند به غذا خوردن ادامه مي دهند. آنها مي دانند كه هر چه بيشتر غذايشان را بجوند هضم آن برايشان آسانتر است.

6- خوب تنفس كنيد. روزهاي زيادي پيش مي آيد كه نفس عميق نكشيد ه ايم. صبح ,ظهر و در پايان روز آگاهانه ده نفس عميق بكشيد. چشمان خود را ببنديد از راه بيني بطور كامل هوا را وارد شكمتان كنيد و از طريق دهانتان همه هواي آلوده را بيرون كنيد. اگر يك روز پر از اضطراب را داشتيد, يا مي خواهيد با غذاي درست روزتان را شروع كنيد و به پايان برسانيد, نفس كشيدن حائز اهميت است.

7- به خودتان گرسنگي ندهيد. بعضي از شما ممكن است, کمترغذاي كافي بخوريد, كمبود كالري بدن شما را در حالت ذخيره نگه مي دارد. بدن ما بسيار زيرك است.اگر غذاي كافي دريافت نكنيد, متابوليسم شما به بدنتان مي گويد هر كالري را كه دريافت مي كند ذخيره كند و انرژي مورد نياز خود را از بافت عضلاني بدست بياورد. اين خوب نيست. بعلاوه از خوردن صبحانه اجتناب نكنيد. افرادي كه صبحانه نمي خورند بيش از چهار برابر بيشتر از ديگران اضافه وزن دارند.

8- بيشتر ورزش كنيد. حتي اگر ورزش مي كنيد, نمي توانيد هر چيز را كه دلتان مي خواهد بخوريد و بنوشيد. اين واقعا يك پازل سه طرفه است: تعادل در ورزش , غذا و البته روحيه (كه ناراحتي و شادي نقش مهمي را در آن ايفا مي كنند).

برايتان آرزوي بهترين ها را مي كنيم و بخاطر بياوريد سالم بودن مثل مرتب كردن رختخوابتان است. اين يك امري است كه ما هر روز بايد رويش كار كنيم.


+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم خرداد 1389ساعت 11:50  توسط ندا  | 

اپیدمی چاقی و قرص های لاغری

با ورود داروهای کاهش وزن به بازارهای جهانی بسیاری از افراد چاق ودارای اضافه وزن ازاین خبر خوشحال شدند و به مصرف آنها روی اوردند . ولی این داروها موفقیت و رضایت چندانی به همراه نداشتند. متخصصان تغذیه معتقدند که افراد نباید به این قرص ها به دید معجزه نگاه کنند. این داروها به همراه رژیم کاهش وزن تا 10 %درصد موثرتر هستند.و با توجه به وبژگی های افراد می بایستی انتخاب شوند و به عوارض جانبی آن در طولانی مدت باید فکر شود.

در گذشته داروهای زیادی برای کاهش وزن استفاده می شد که با مشاهده عوارض جانبی جدی آنها یک یک از لیست داروهای مورد تایید کنار رفت.

امروزه چند نوع داروی کاهش وزن در دنیا وجود دارد که یا بر اساس کاهش جذب چربی ها از روده ها عمل می کند و یا ازطریق مغزی و تاثیر بر روی اشتها عمل می کنند. متخصصان معتقدند که این قرص ها نمی توانند در کاهش وزن طولانی مدت خیلی موثر باشند.و اگر همراه با اصلاح شیوه زندگی نباشد به محض کنار گذاشتن دارو افزایش وزن مجدد ایجاد می شود.

در حال حاضر فقط 6 دارو تاییدیه از FDA دریافت کرده است و این در حالیست که بسیاری داروها , قرص ها و لوسیون ها موجود در بازار فقط جنبه تجاری دارند و به هیچ عنوان نقشی در کاهش وزن ندارند. و سالانه سودهای هنگفتی نصیب صاحبان صنایع میکند.

صنعت دارو به دنبال ساخت داروهای جدیدتر و مطمئن تری است . اخیرا نوعی از داروهای فن فن در حال طی کردن آخرین مراحل آزمایشی است تا تاییدیه کسب کند . درحالیکه داروهای فن فن به علت عوارض بسیار خطرناک قلبی از لیست داروهای مجاز خارج شده بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم خرداد 1389ساعت 11:41  توسط ندا  | 

توت:سفيد، قرمز، ارغواني

با شروع بهار سرو كله توت هاي رنگارنگ هم كم كم در سفره تغذيه اي ما مردم ايران زمين پيدا مي شود. ميوه هاي ترش و شيريني كه به قول دوستي مثل زندگي هستند. نميدانم به خاطر آمدن بهار است كه توت ها را دوست داريم يا اينكه توت ها هستند كه آمدن بهار را برايمان رنگارنگ مي كنند. از سفيد سفيد تا قرمز تيره .

توت سفيد

درخت توت از چين به ايران آمد همراه ابريشمي كه سالها فقط هنر چيني ها بود. در ايران كه ماند به مدد آفتاب و هواي اين سرزمين درخت ميوه اي شد كه تقريبا در بيشتر شهر هاي كشور رشد كرد. در سفر تاريخي اش از ايران به فرانسه رفت و حالا تقزيبا همه دنيا آن را مي شناسند . بيشتر از همه ما به عنوان ميوه شيريني كه شيريني اش تلخي بيماري قند را معتدل مي كند .

تركيب مواد مغذي

اگرچه تركيب مواد مغذي مختلف در گونه هاي مختلف توت با هم شباهت زيادي دارد اما با توجه به رنگدانه هاي آنها آنتي اكسيدان هاي متفاوتي را در آنها پيدا خواهيم كرد.

توت سفيد مواد مغذي مختلفي دارد اما مهمترين آنها ويتامين A وc است . به علاوه حاوي مقاديري از مواد آلبومينوييدي و پكتين است كه مي توان از آنها براي تهيه شيره استفاده كرد. به دليل محتواي كربوييدراتي ، توت از جمله ميوه هايي است كه مي توان از آن سركه توليد كرد.

توت فرنگي:

توت فرنگي به دليل شناخته شدن در تمام دنيا از نظر تركيب مواد غذايي و تاثيرات سلامت بخشي مورد بيشترين بررسيهاي علمي در سطح جهان بوده است. توت فرنگي منبع خوبي از فيبر، ويتامين C، فولات، پتاسيم و آنتي اكسيدان ها ست كه اين مواد مغذي باعث مي شوند توت فرنگي بعنوان يك جايگزين شيرين، باعث افزايش سلامت قلب و كاهش خطر ابتلا به انواع سرطان (دو بيماري مهم كه كه بيشترين ميزان مرگ و مير را به خود اختصاص مي دهند) شود. همچنين داراي املاح كلسيم، آهن و فسفر است و از مواد موثر مهم آن مي توان تانن، موسيلاژ، قندهاي مختلف، ساليسيلات ها و به خصوص اسيدهاي ميوه را نام برد.

.يك واحد توت فرنگي معادل 8 عدد است كه 50 كالري انرژي دارد.. تحقيقات اخير نشان داده است، دريافت روزانه يك واحد توت فرنگي باعث افزايش قابل توجهي در مقدار فولات خون شده و نيز فشار خون بالا را كاهش مي دهد .

شاتوت‌

محققان انجمن تغذیه‌ی آمریکا شاه توت را در مقایسه با 40 نوع میوه ی تازه ی دیگر، به عنوان اولین میوه از نظر فعالیت آنتی اکسیدانی قرار داده‌اند که دارای فیتوکمیکال‌های قوی مثل آنتوسیانین است. آنتوسیانین رنگدانه‌ای است که رنگ سیاه شاه‌توت از آن ناشی می‌شود. شاه‌توت‌ها خواص مفیدی برای سلامتی دارند؛ از جمله جلوگیری از عفونت‌های دستگاه ادراری، سرطان، بیماری‌های وابسته به سن و حملات مغزی. شاه‌توت از ساخته شدن کلسترول بد (LDL) که منجر به بیماری‌ها و حملات قلبی می‌شود جلوگیری می‌کند. علاوه بر این شاه‌توت دارای ویتامین های A ، C و املاح روی ، پتاسیم، آهن، کلسیم و منیزیم است.

تمشك

شايد بريا شما جالب باشد كه بدانيد در طبقه بندي گونه هاي توت تمشك هم جاي خود را دارد.تمشک غنی از آنتوسیانین‌های ضد سرطانی نظیر اسیدهای چرب غیراشباع الاژیک اسید، کوماریک اسید و فرولیک اسید است. تمشک حاوی کلسیم، ویتامین‌هایی نظیر A ، C ، E ، اسید فولیک و فیبر می‌باشد. فیبر تمشک، فیبری محلول به نام پکتین است که باعث کاهش میزان کلسترول می‌شود. طبق یافته‌های دانشمندان، تمشک در پیش‌گیری از سرطان مری و دیگر سرطان‌ها موثر است.

چه وقت بايد توت خريد

انواع توت مانند به خصوص توت سفيد فقط در مدت زمان كوتاهي در فصل بهار به صورت تازه قابل خريداري هستند معمولا اين زمان بهترين زمان خريد آنهاست زيرا بهترين كيفيت را ، چه از نظر قوام بافتي و چه از نظر طعم و مواد مغذي دارند. كاهش كيفيت توت ها با گذشت زمان به دلايل مختلفي بستگي دارد.بيشترين مشكل فساد توت ها به دليل شكنندگي بافت در هنگام برداشت و حمل آنها ست وارد شدن ضربه در هنگام برداشت و جابجايي محصول با ازاد شدن آنزيم هاي مختلف و مواد مغذي ، همچنين تخريب آنتي اكسيدانتها سرعت مي گيرد. به علاوه با توجه به اينكه اقلامي از توت ها مثلا توت فرنگي روي خاك پرورش داده مي شوند ممكن است دچار آلودگي شوندو با تخريب لايه هاي محافظ اين آلودگي در تمام محصول گسترش پيدا كند.. همچنين نمي توان انواع توت را به غير از روش غوطه وري در آب شستشو داد. به همين دليل هنگام خريد توجه كنيد كه ميزان توت هاي له شده در كل مقدار زياد نباشد . توت سفيد به دليل جاري شدن و بالا بودن مقدار محتواي قندي در صورت نگهداري نادرست به سرعت ترش مي شود.

باور غلطي بين عامه مردم وجود دارد كه مانع از شستن توت سفيد به خاطر از دست رفتن شيريني و مواد مغذي آن است. با توجه به نحوه برداشت توت به خصوص توت سفيد و امكان آلودگي هاي ميكروبي قويا توصيه مي كنيم كه حتما توت را قبل از مصرف بشوييد.براي تگهداري توت ها در كوتاه مدت يخچال گزينه مناسبي است. البته با اين وسيله هم نمي توان بيشتر از 2 يا 3 روز توت را نگهداري كرد. بنابر اين پيشنهاد مي كنيم كه مقداري از توت خريداري كنيد كه در يك يا دوعده خورده شود.

براي نگهداري توت ها در دراز مدت روش هاي مختلفي وجود دارد.خشك كردن معمولترين روش براي نگهداري طولاني مدت توت سفيد است. اما در مورد توت فرنگي و شاتوت شما مي توانيد از فريزر براي اينكار استفاده كنيد. سعي كنيد باي فريز كردن از انواع با كيفيت خوب استفاده كنيد.

تبديل توت ها با انواع مربا و مارمالاد به دليل محتواي پكتيني آنها كه تاثيرات قوام بخش خوبي دارند ،از روش هاي قديمي نگهداري توت هاست. البته به خاطر داشته باشيم كه در مورد توت هاي شيرين مجموع كالري دريافتي به دليل اضافه شدن شيرين كننده ها به خصوص شكراز اين ماده غذايي بيشتر است و اگر كالري دريافتي خود را كنترل مي كنيد بايد به اين مسئله توجه داشته باشيد.

چه وقت بايد توت خورد

چنانچه گفته شد بهترين زمان مصرف توت ها فصل رويش آنها و بهترين صورت مصرف، خوردن توت تازه و خام است.توتها در هرم گروه هاي غذايي در قسمت ميوه ها قرار دارند براي حفظ سلامت مصرف لااقل 2 تا 3 واحد ميوه در روز توصيه شده است.بهترين زمان مصرف ميوه ها هنگام ميان وعده هاست.ميان وعده ها كه معمولا در فاصله وعده هاي اصلي مصرف مي شوند نقش مهمي در برقراري تعادل غذايي دارند. اما در فرهنگ ما پس از صرف غذا هم ميوه مصرف مي شود.چنانچه مقادير مصرف و تنوع آن رعايت شود مشكلي در اين مورد به وجود نمي آيد.

ميوه اي براي ميوه خور كردن كودكان

توتها چه از نظر شكل ظاهري جذاب و چه از نظر تناسب اندازه و مواد مغذي موجود در آنها براي تمرين دادن كودكان به مصرف ميوه بسيار مناسبند.رنگهاي جذب و شكل خاص توت ها باعث تحريك تخيل فانتزي كودكان مي شود و از اين طريق آنها را با مصرف ميوه آشتي مي دهد.به علاوه طعم متنوع توت ها از شيرين تا ترش جذابيت ويژه اي براي كودكان دارد. البته به خاطر داشته باشيم كه قبل از يك سالگي به دليل امكان ابتلا به آلرژي هاي غذايي نمي توان از اين ميوه ها به خصوص توت فرنگي استفاده كرد . به علاوه مواظب آلودگي هاي ميكروبي و سموم آفت كش اين ميوه ها به خصوص در مورد توت فرنگي باشيم.

كي بايد توت ها را خشك كرد

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم خرداد 1389ساعت 11:37  توسط ندا  | 

کلسیم و سلامت استخوان

سلامت ،رشد واستحکام استخوانهای بدن ما نیاز مند عنصرمعدنی مهمی بنام کلسیم است که دربدن ساخته نمی شود و باید ازبرنامه غذایی روزانه تامین شود.بیشتر شما می دانید که کلسیم برای استحکام دندان واستخوان ضروری است. اما باید بدانید که کلسیم برای عملکرد طبیعی عضلات ،تشکیل لخته خون وفعالیت طبیعی سیستم عصبی هم لازم است. بدون کلسیم سیستم عصبی قادر به انتقال پیامهای عصبی نیست.مطالعات اخیرنشان داده است که کلسیم درکاهش وزن،پیشگیری از سرطان کولون،کاهش عوارض یائسگی ، تنظیم فشارخون وپیشگیری از بیماری قلبی نیز نقش مهمی دارد.

چه مقدار کلسیم نیازداریم؟

ما در تمام دوران زندگی به کلسیم نیازداریم. دردوران کودکی ونوجوانی که استخوانهادرحال رشد هستند ، حتی پس از توقف رشد ،هنوزاستخوان سازی ادامه دارد.زنان باردار برای رشد اسکلت جنین روزانه به 1200 میلیگرم کلسیم نیازدارند. مادران شیرده برای تولیدشیر باید روزانه 1300 میلی گرم کلسیم ازرژیم غذایی خود بدست آورند.

از سن50 سالگی به بعد که معمولا دوران یائسگی زنان آغاز می شود ، به دلیل کاهش هورمون استروژن ، دفع ادراری کلسیم افزایش می یابد وبطور متوسط سالانه حدود یک درصد از توده استخوانی کم می شود.کاهش توده استخوانی در مردان نیز در این سنین کاهش می یابد اما سرعت کاهش توده استخوان در مردان کمتر است. از سن 70سالگی به بعد میزان کاهش توده استخوانی در زنان ومردان مشابه است. از سوی دیگر کلسیم با افزایش سن کمتر جذب می شود. بنابراین افزایش دفع کلسیم از یکسو وکاهش جذب ازسوی دیگر زمینه را برای پوکی استخوان فراهم می کند. در این دوران ، بویژه برای زنان دردوره یائسگی دریافت کافی کلسیم برای جلوگیری از تخلیه کلسیم استخوان ها وپیشگیری از پوکی استخوان اهمیت بیشتری پیدا می کند.لذا ،متخصصین درآخرین توصیه های خود برای زنان بالای 50 سال که وارد دوره یائسگی شده و تحت درمان با هورمون استروژن نیستند ، مصرف روزانه مکمل دارویی کلسیم رابه مقدار 1000 میلی گرم علاوه بر کلسیم دریافتی از برنامه غذایی ضروری دانسته اند.

اگر کلسیم کافی مصرف نکنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگردربرنامه غذایی کلسیم کافی وجود نداشته باشد ، بدن مجبوراست برای حفظ عملکرد طبیعی خود کلسیم موردنیاز رااز ذخیره آن در استخوان ها بردارد. ادامه این وضع ، کاهش کلسیم استخوان ، پس ازآن نرمی استخوان و نهایتا پوکی استخوان را بدنبال دارد. البته باید بدانید که کمبود کلسیم تنها علت بیماری های استخوانی نیست وسایر عوامل مثل نداشتن تحرک وفعالیت بدنی، کم شدن میزان هورمون استروژن وسابقه فامیلی نیز در بروز مشکلات استخوانی وپوکی استخوان نقش دارند.

منابع غذایی کلسیم کدامند؟

شیر وموادلبنی مثل ماست وپنیر بهترین منابع غذایی کلسیم هستند وتمام انواع کم چرب وپرچرب آن به یک اندازه کلسیم دارند. اما اگر می خواهید از کلسیم شیرولبنیات بهره بیشتری ببرید باید بدانید که هرچه میزان چربی این محصولات کمتر باشدکلسیم آن بهتر جذب می شود. نکته مهم وقابل توجه این است که تنهاکلسیم شیر نیست که به استحکام استخوان کمک می کند بلکه مواد جامد موجود در شیر که رنگ سفید شیر را موجب می شود نیز نقش مهمی در سلامت استخوان دارد. کشک در غذاهای ایرانی جایگاه ویژه ه ایی دارد. این ماده غذایی غنی از کلسیم است ومصرف غذاهایی که درتهیه انها کشک بکار می رود به عنوان یک منبع خوب کلسیم دررژیم غذایی ایرانی حائز اهمیت است .

سایر منابع کلسیم : سبزی های سبزبرگ تیره نیز منابع خوبی از کلسیم هستند اما توجه داشته باشید که تقریبا 4 لیوان کلم بروکلی معادل یک لیوان شیر کلسیم دارد. کلسیم درمنابع غذایی گیاهی مثل غلات ،حبوبات وسبزیها ( کلم ،گل کلم ، کلم بروکلی ، شلغم ،ترب ) ، دانه ها ومغزها مثل کنجد ،بادام ولوبیای سویا نیز وجوددارد . اما این نکته را هم بدانید که کلسیم موجود در منابع غذایی گیاهی به علت داشتن فیبروفیتات که از جذب کلسیم جلوگیری می کنند ،کمتر جذب می شود .ماهی هایی که بااستخوان خورده می شوند مثل ماهی کیلکا وساردین از منابع خوب کلسیم بشمار می روند.

مقدار کلسیم در بعضی از موادغذایی را در جدول زیر می توانید ببینید

345میلی گرم

یک لیوان ماست کم چرب

302 میلی گرم

یک لیوان شیر کم چرب

176 میلی گرم

یک لیوان بستنی وانیلی

360 میلی گرم

50گرم پنیر

253 میلی گرم

یک لیوان کشک

269 میلی گرم

انجیر خشک 10عدد

92 میلی گرم

یک چهارم لیوان بادام

135میلی گرم

100گرم پسته

188میلی گرم

100گرم فندق

50 میلی گرم

یک چهارم لیوان کنجد

131 میلی گرم

یک لیوان لوبیا سفید

175 میلی گرم

یک لیوان لوبیای سویا

84میلی گرم

یک لیوان کلم بروکلی

50 میلی گرم

یک عدد پرتقال متوسط

50 میلی گرم

یک لیوان کلم سفید

56 میلی گرم

یک لیوان کلم قرمز

78 میلی گرم

جعفری خام یک لیوان

34 میلی گرم

یک لیوان گل کلم خام

19 میلی گرم

هویج خام یک عدد متوسط

چگونه میران کلسیم مصرفی راافزایش دهیم؟

ویتامین د برای جذب کلسیم ضروری است. این ویتامین توسط پوست وبه کمک نورآفتاب در بدن ساخته می شود. اگر روزهای آفتابی یکساعت پیاده روی کنید به شرطی که از کرمهای ضدآفتاب استفاده نکرده باشید دیتامین د مورد نیاز بدنتان ساخته می شود. توصیه شده است که افراد بزرگسال باید روزانه 400 میلی گرم ویتامین د مصرف کنند. مکمل های کلسیم معمولا 200 میلی گرم ویتامین د دارند.

سالمندان وافرادی که به علت نداشتن تحرک کمتر در معرض نورآفتاب قرار دارند ،افرادی که رنگ پوستشان تیره است وکسانی که مرتب کرم ضدآفتاب استفاده می کنند، بیشتر درمعرض کمبود ویتامین د قرار دارند.

شما هم می توانید استخوانهای محکمتری داشته باشید اگر:

دربرنامه غذایی روزانه خود از منابع غذایی کلسیم بویژه شیر ،ماست وپنیر به اندازه کافی مصرف کنید.

- پیاده روی و یاورزش روزانه را فراموش نکنید.

- بجای نوشابه های گاردارکه بدلیل داشتن فسفر جذب کلسیم وعده غذایی را مختل می کند، از نوشیدنی های سالم مثل دوغ استفاده کنید. البته دوغ های بدون گاز و کم نمک.

- در مصرف چای وقهوه افراط نکنید.کافئین موجوددرچای وقهوه موجب افزایش دفع کلسیم بدن می شود.

- ازخوردن غذاهای پرنمک وپرپروتئین اجتناب کنید.مصرف این نوع غذاها نیز موجب افزایش دفع کلسیم از بدن می شوند.

- درمیان وعده ها بجای استفاده از تنقلات تجارتی که اغلب چرب وشور وفاقد موادمغذی موردنیاز بدن هستند ، می توانید از انواع مغزها مثل بادام وفندق ، کنجد، انجیر خشک و تکه های کشک کم نمک وسبزی هایی مثل گل کلم استفاده کنید .به این ترتیب مقداری از کلسیم مورد نیاز بدنتان تامین می شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم خرداد 1389ساعت 11:32  توسط ندا  |